Kontakt

På Statens konstråd har vi tre olika enheter med anställda medarbetare. Vi har även upphandlat tjänster av externa curatorer och konstkonsulter. Du hittar kontaktuppgifter till alla medarbetare under respektive enhet.

Växel

Måndag–fredag kl 09–16, lunchstängt kl 12–13
08-440 12 80

Registratur

Fax: 08-440 12 81
registrator@statenskonstrad.se

Just nu är det många som ringer till oss med frågor som rör inköp av konst och konstkollektioner. Svar på de vanligaste frågorna om Coronasamlingen, Statens konstråds inköp av konst för 25 miljoner kronor 2021, hittar du här. Information som rör konstkollektioner finns här .

Direktör

Patrick Amsellem

Direktör
08-440 12 84, 072-090 82 82
patrick.amsellem@statenskonstrad.se

Konst

Joanna Zawieja

arkitekt och ansvarig för stadsutveckling
08-440 12 98
joanna.zawieja@statenskonstrad.se

Elena Jarl

Assisterande Curator
08-400 126 19
elena.jarl@statenskonstrad.se

Edi Muka

Curator
08-440 12 92
edi.muka@statenskonstrad.se

Lotta Mossum

Curator
08-440 12 96
lotta.mossum@statenskonstrad.se

Alba Baeza

Assisterande curator
072-4028688
alba.baeza@statenskonstrad.se

Emma Engström

Projektadministratör
08-121 04 895
emma.engstrom@statenskonstrad.se

Peter Hagdahl

Curator
070-780 06 06
peter.hagdahl@statenskonstrad.se

Lena From

Chef konstenheten
08-440 12 86
lfrom@statenskonstrad.se

Förmedling & Kommunikation

Anna Wallgren

Kommunikatör
072-050 34 95
anna.wallgren@statenskonstrad.se

Niki Kralli Anell

Kulturproducent
0706-38 77 21
niki.kralli.anell@statenskonstrad.se

Annika Enqvist

Programansvarig/Forsknings- och utbildningssamordnare
08-440 12 88
annika.enqvist@statenskonstrad.se

Therese Segerstedt

Administratör digitalt kulturarv
08-121 048 15
therese.segerstedt@statenskonstrad.se

Giorgiana Zachia

Samordnare Stärka konstorganisationer
08-440 12 90
giorgiana.zachia@statenskonstrad.se

Ricard Estay

Fotograf och filmare
0762-11 11 46
ricard.estay@statenskonstrad.se

Jessica Diviani

Webbansvarig
08-121 500 90
jdiviani@statenskonstrad.se

Eva Malm Öhrström

Kommunikationschef
072-090 82 83
eva.malm.ohrstrom@statenskonstrad.se

Tillsyn, samling & administration

Liza Jernberg

Samordnare konstansökningar och inköp
072-0503187
liza.jernberg@statenskonstrad.se

Klara Wahlström

Arkivarie och dataskyddsombud
08-440 12 94
klara.wahlstrom@statenskonstrad.se

Consuelo Méndez Pérez

Controller
08-440 12 85
consuelo.mendez.perez@statenskonstrad.se

Paul Kokamägi

Tekniker
08-440 12 89
paul.kokamagi@statenskonstrad.se

Simon Grind

Samlingsregistrator
08-440 12 97
simon.grind@statenskonstrad.se

Henrik Orrje

Chef enheten för tillsyn, samling och administration
08-440 12 93
henrik.orrje@statenskonstrad.se

Externa curatorer & konsulter

Johan Tirén

Curator
073-646 58 73
johan.tiren@statenskonstrad.se

Björn Norberg

Curator
070-1470758
bjorn.norberg@statenskonstrad.se

Marianne Jonsson

Curator
073-98 60 300
marianne.jonsson@statenskonstrad.se

Ann Magnusson

Curator
070-424 25 22
ann.magnusson@statenskonstrad.se

Konsulter – Konstkollektioner

Hanna Stahle

Konstkonsult
076-114 46 66
hanna.stahle@statenskonstrad.se

Anne Pira

Konstkonsult
076-568 64 10
anne.pira@statenskonstrad.se

Linda Nykopp

Konstkonsult
070-464 97 96
linda.nykopp@statenskonstrad.se

Magnus Mattsson

Konstkonsult
073-730 40 47
magnus.mattsson@statenskonstrad.se

Klas Hällerstrand

Konstkonsult
070-683 30 45
klas.hallerstrand@statenskonstrad.se

Marie Bondeson

Konstkonsult
070-655 86 95
marie.bondeson@statenskonstrad.se

Åsa Bergdahl

Konstkonsult
070-255 87 63
asa.bergdahl@statenskonstrad.se