Anna Odells uppmärksammade och hyllade verk Rekonstruktion – Psyket (2024) tar upp allmänmänskliga, etiska frågor och moraliska dilemman i vår samtid. I videoverket delar Odell med sig av sina egna patienterfarenheter och skapar samtidigt en igenkänning för många som själva eller genom sina anhöriga haft kontakter med psykiatrin. Under 1990-talet vårdades Anna Odell på en sluten psykiatrisk avdelning där en vårdare och hon inledde en relation. Något senare föddes deras gemensamma barn.






Rekonstruktion – Psyket kom till under hösten 2023 när Anna Odell var artist-in-residence vid Centrum för medicinsk humaniora vid Uppsala universitet. Sedan i början av maj 2025 är verket installerat på Biomedicinskt Centrum, BMC, på Uppsala universitet och går att se under BMC:s öppettider.
Anna Odell blev känd för allmänheten med sitt verk Okänd, kvinna 2009–349701 (2009) som var hennes examensarbete från Konstfack. Även då hade hon sitt eget liv och sina egna erfarenheter av psykiatrisk vård som utgångspunkt. Därefter kom de uppmärksammade och prisbelönat långfilmerna Återträffen och X&Y. Samtliga verk har undersökt den svenska psykiatrin.
Konstnärsbiografi Anna Odell
Anna Odell är en konstnär och filmregissör född 1973. Hon är utbildad på Konstfack och Kungliga Konsthögskolan. Maktstrukturer, gruppdynamik är återkommande ämnen som hon intresserar sig för i hennes konstnärskap.