Kontakt och öppettider

På Statens konstråd har vi tre olika enheter med anställda medarbetare. Vi har även upphandlat tjänster av externa curatorer och konstkonsulter. Du hittar kontaktuppgifter till alla medarbetare under respektive enhet.

Öppettider

Du är välkommen till Statens konstråd att uppleva den offentliga konsten genom utställningar, konstvisningar och ett rikt och varierat program med spännande samtal och möten med konstnärer!

Fri entré.

För program och öppettider, se kalendariet.

Växel

Måndag–fredag kl 09–16, lunchstängt kl 12–13
08-440 12 80

Registratur

För frågor rörande arkiv och registratur
Fax: 08-440 12 81
registrator@statenskonstrad.se

Direktör

Henrik Orrje

vik direktör
08-440 12 93
henrik.orrje@statenskonstrad.se

Konst

Vera Halla

assisterande curator (vikariat)
076 677 97 28
vera.halla@statenskonstrad.se

Joanna Zawieja

arkitekt och ansvarig för stadsutveckling
08-440 12 98
joanna.zawieja@statenskonstrad.se

Elena Jarl

assisterande curator (Tjänstledig tillbaka 1 september 2024)
08-400 126 19
elena.jarl@statenskonstrad.se

Edi Muka

curator
08-440 12 92
edi.muka@statenskonstrad.se

Lotta Mossum

konstprojektchef
08-440 12 96
lotta.mossum@statenskonstrad.se

Alba Baeza

assisterande curator
072-4028688
alba.baeza@statenskonstrad.se

Emma Engström

projektadministratör
08-121 04 895
emma.engstrom@statenskonstrad.se

Förmedling & Kommunikation

Sofia Hulting

kommunikatör
072-0503495
sofia.hulting@statenskonstrad.se

Anna Wallgren

kommunikatör (Föräldraledig)
anna.wallgren@statenskonstrad.se

Niki Kralli Anell

kulturproducent
076-893 94 00
niki.kralli.anell@statenskonstrad.se

Annika Enqvist

programansvarig/forsknings- och utbildningssamordnare
08-440 12 88
annika.enqvist@statenskonstrad.se

Therese Segerstedt

administratör digitalt kulturarv
08-121 048 15
therese.segerstedt@statenskonstrad.se

Giorgiana Zachia

samordnare Stärka konstorganisationer
08-440 12 90
giorgiana.zachia@statenskonstrad.se

Ricard Estay

fotograf och filmare
0762-11 11 46
ricard.estay@statenskonstrad.se

Jessica Diviani

webbansvarig
08-121 500 90
jdiviani@statenskonstrad.se

Eva Malm Öhrström

kommunikationschef
072-090 82 83
eva.malm.ohrstrom@statenskonstrad.se

Tillsyn, samling & administration

Sofie Winblad

controller
072-09 08 284
sofie.winblad@statenskonstrad.se

Liza Jernberg

samordnare konstansökningar och inköp
072-0503187
liza.jernberg@statenskonstrad.se

Linda Nykopp

samlingsintendent
072-0908281
linda.nykopp@statenskonstrad.se

Klara Wahlström

arkivarie och dataskyddsombud
08-440 12 94
klara.wahlstrom@statenskonstrad.se

Paul Kokamägi

tekniker
08-440 12 89
paul.kokamagi@statenskonstrad.se

Simon Grind

samlingsregistrator
08-440 12 97
simon.grind@statenskonstrad.se

Externa curatorer & konsulter

Jun-Hi Wennergren Nordling

curator
0704718474
jun-hi.wennergren@statenskonstrad.se

Johan Tirén

curator
073-646 58 73
johan.tiren@statenskonstrad.se

Björn Norberg

curator
070-1470758
bjorn.norberg@statenskonstrad.se

Marianne Jonsson

curator
073-98 60 300
marianne.jonsson@statenskonstrad.se

Ann Magnusson

curator
070-424 25 22
ann.magnusson@statenskonstrad.se

Peter Hagdahl

curator
peter.hagdahl@statenskonstrad.se

Konsulter – Konstkollektioner

Frida Lunden

konstkonsult
frida.lunden.morck@statenskonstrad.se

Martin Alund

konstkonsult
martin.alund@statenskonstrad.se

Hanna Stahle

konstkonsult
076-114 46 66
hanna.stahle@statenskonstrad.se

Anne Pira

konstkonsult
076-568 64 10
anne.pira@statenskonstrad.se

Magnus Mattsson

konstkonsult
073-730 40 47
magnus.mattsson@statenskonstrad.se

Klas Hällerstrand

konstkonsult
070-683 30 45
klas.hallerstrand@statenskonstrad.se